title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
title
הודעות ועדכונים
מגידו בפייסבוק
הדברה ביולוגית נגד יתושים – מאת ד"ר רפי קישון


הדברה ביולוגית נגד יתושים  –  מאת  ד"ר רפי קישון

כללית: היתושים הפכו להיות למכת מדינה . הם לא רק מציקים מאוד ופוגעים בעור אלא עלולים להעביר מחלות מסוכנות – היתוש הוא אחת החיות הקטלנית בעולם הגורם למספרי תמותה גדולים. יתוש הנמר/טגריס האסיאתי ( אדס) שקנה אחיזה בארצנו  והפך למטרד קשה, נמצא ברשימת "מאה המינים הפולשים הגרועים בעולם"  של האו"מ.

אני חושש מאוד שבקרוב יגיעו לארץ גם המחלות הטרופיות המסוכנות המועברות על ידי יתושים.

המשרד להגנת הסביבה ורשויות המדינה והעיריות  מוגבלים מאוד ביכולת שלהם ולכן לא הצליחו עד היום להילחם בתופעה. אנו התושבים צריכים לקחת את גורלנו בידנו ולדאוג לעצמנו. זה פשוט מאוד בעזרת ההדברה הביולוגית

המטרה: הורדה משמעותית בכמות היתושים תוך 2-3 שבועות  על ידי חיסול  שלבי ההתפתחות שלהם במים – הזחלים והגלמים

האמצעי: מלכודות מים פשוטות וזולות שכל אזרח יכול להכין ולהציב בחצרו או בביתו - פשוט כלי עם מים.

העיקרון: היתושים, אשר אורך חייהם כבוגרים הוא 2-3 שבועות -  חייבים מים עומדים כדי להתרבות - הם מטילים את ביציהם במים, הביצים ההופכים לזחלים ההופכים לגלמים מהם בוקעים שוב היתושים הבוגרים צמאי  הדם שעוקצים אותנו (הנקבות).  כל התהליך הזה ,בתנאים אופטימליים, לוקח  7-9  ימים. אם אנו מציעים ליתושים מכליי מים ועליהן משטחיי נחיתה מתאימים: עלים צפים, ענף עם עלים התקוע במים וכ"ו , אנו מפתים אותן להטיל במים אלה את ביציהם. אם כל שבוע נשפוך את המים למקום יבש  הרי נחסל את שלבי ההתפתחות של היתושים והם לא יוכלו להתרבות יותר. תוך 2-3 שבועות צפויה ירידה דרמטית בכמות היתושים.

 התנאי הוא שאת הפעולה הפשוטה הזאת יעשו הרבה אזרחים, ואותם אלה שלא עושים את זה יקפידו לפחות  ליבש כל מקור של מים עומדים בשטח שלהם.

אופן הפעולה: כל אזרח מתבקש לשים כלי מים שבתוכו עלים צפים ו/או  ענף עם עלים , אפשר גם מעט אדמה כדי לתת למים ריח של מים עומדים. פעם בשבוע יש לשפוך את המים למקום יבש ולהתקין מלכודת חדשה.

במקביל צריך להקפיד היטב ליבש כל מקור של מים שלא מטופלים שבהם יכולים היתושים להתרבות ללא הפרעה , אפילו כמות קטנה כמו בתחתיות של עציצים.

הערות:  חשוב לשפוך את המים עם זחליי היתושים למקום יבש, כך הם יעברו מהר לעולם שכולו טוב  ולא יטרידו אותנו יותר. אפשר לשפוך אותם על  אדמה יבשה, משטח אבן או בטון ,אפשר כמובן להשקות איתם צמחים. 

אפשרות נוספת היא להכניס למכלי המים דגיי גמבוזי, במקרה זה לא צריך לשפוך את המים כי הדגים האלה אוכלים את כל זחלי היתושים כמו חטיפיי טורטית טעימים במיוחד.