יהודה פישלר

26/9/2014 - 20/12/1927

 

מקום לידה וויליצ'קה -פולין

 

צטרף לחברות במגידו: 2.2.1949  יום העלייה על הקרקע

 

 

סיפור חיים

יודקה נולד בוויליצ'קה שבפולין, בן למשפחה דתית מאד מחסידי בלז. היו לו שבעה אחים, חמש אחיות גדולות ממנו, הוא היה השישי, בן ראשון ועוד שני אחים צעירים ממנו. האב היה ''תלמיד חכם'' והאם פרנסה את המשפחה בעזרת האחיות הגדולות.

יודקה נועד להיות ''תלמיד חכם'' שהלך ל''חדר'' בגיל שלוש עד שהתחילה המלחמה. בשנת 1941 נכנסו אנשי אס.אס. לוויליצ'קה והתחילו לעשות ''סדר''. הם אספו את היהודים ושלחו אותם למחנה פלאשוב המרוחק כ-10 קילומטר מוויליצ'קה, שם הוא הופרד ממשפחתו ונשלח למחנה עבודה בו שהה עד 1943. במחנות העבודה, יודקה ואחרים הועסקו בהנחת מסילות ברזל, סלילת כבישים ועבודות בנייה שכללו העמסת קרוניות בעפר וחול ודחיפתם, כל זאת בתנאי רעב קשים ובטמפרטורות שהגיעו לעיתים עד ל 36 מעלות מתחת לאפס. בשלהי הקיץ הגיעו שמועות שהצבא האדום מתקדם אבל יודקה המשיך לעבוד ולעבור בין מחנות עבודה עד הגיעו לקראקוב שם שהה במשך 5 חודשים.

ב-15 לינואר 1945 יום שחרור העיר קראקוב על ידי הצבא האדום, סופק ליהודים ויודקה ביניהם מעט מזון והם הועלו על ידי הגרמנים לרכבת שהובילה אותם לבוכנוואלד, שם נמשכו עבודות הפרך עד אפריל 1945 אז חוסל המחנה עקב התקרבותם של חיילי ארצות הברית. יודקה נמלט אל היערות שם שהה עד לסיום המלחמה.

בעת שחזר לוויליצ'קה בחיפוש אחר קרובי משפחתו הסתבר לו שנותר לבדו, יחידי מכל משפחתו. הוא הצטרף לקבוצת צעירים שפנתה לקהילה היהודית בצ'נסטוחוב שם התארגנה תנועת נוער חלוצית ונוסד גם קיבוץ בו הוכשרו הצעירים לעבודה חקלאית כהכנה לעלייה לארץ. בסתיו של שנת 1946 הקבוצה יצאה בדרכה לישראל. בעזרת תנועת ''הבריחה'' הם הובלו לליון שבצרפת שם עלו על אוניית המעפילים "ווג'ווד" שהפליגה לארץ. בעת כניסתם לנמל חיפה הם נתפסו על ידי הבריטים והוחזקו במעצר בתוך האוניה בנמל במשך מספר ימים. לאחר שחרור המעפילים יודקה נשלח עם קבוצת חברים למשמר העמק לסיוע בהגנה על הישוב. לאחר שהייה של תשעה חודשים במקום הוא עלה ב-2 בפברואר 1949 עם קבוצת המייסדים על הקרקע במגידו. יודקה עבד ברפת במשך כל שנותיו במגידו. ליודקה ולרחל שלושה ילדים, רוני, גיורא וחגית. וחמישה נכדים, גל, שחף, שני, אלמוג וסער.