טומש טלפנט

8/11/1997 - 12/4/1973

 

מקום לידה צ'כיה

 

טומש נולד בעיר קטנה – נחוד, על גבול פולין. סבו  עבר את השואה במחנה טרזין ואושוויץ ולאחר שחזר הביתה סייע לפליטי שואה לעבור את הגבול .

כשאמא של טומש נולדה, הסבא הטביל אותה לנצרות כדי להגן עליה. אבא של טומש אינו יהודי. הבית היה בית חילוני רק סבא הדליק נרות בשבת ושמר לעצמו על כמה ספרים יהודיים שאחד מהם היה ביידיש על השואה.

 

טומש תיכנן ללמוד חקלאות באוניברסיטת פראג. בשנה שלפני הלימודים הגיע לארץ כתייר לאולפן במגידו. לאחר חמישה חודשי אולפן החליט  להישאר לאולפן נוסף. בשנה זאת עבד טומש במסגריה ורכש שליטה בשפה העברית וגם ידידים רבים. קשר מיוחד יצר עם  משפחת וולפין-  משפחתו המאמצת אשר ליוותה אותו גם בהמשך דרכו  לאחר שעלה ארצה.

 

כשחזר לצ'כיה פנה  לסוכנות היהודית והם הציעו לו ללמד עברית. הוראת העברית נתנה לטומש משמעות לקשר שלו לארץ וליהדות ונעשה לו ברור שהעם היהודי צריך להיות בארצו ושהוא חלק ממנו.

 

טומש עלה ארצה ב 7.8.94 ולמד ארבעה חודשים במכינה באוניברסיטת ירושלים. כשסיים  התגייס לצה"ל להנדסה קרבית.  לטומש לא היה קשה להתרגל לחיי הצבא. הוא סיים בהצלחה את הטירונות והאימון המתקדם ונשלח עם יחידתו לרצועת עזה. הוא שרת שם בתקופת המהומות שפרצו  לאחר פתיחת מנהרת הכותל.  כמה חודשים אחר כך נשלח לקורס קצינים. את הקורס סיים בהצטיינות. מפקדיו של טומש ראו בו חייל למופת בעל אחריות ורצינות רבה והועידו לו תפקידי פיקוד. . מגידו הייתה ביתו בארץ. בחופשות מהצבא היה נוהג לטייל באופני הרים בגבעות הסמוכות   ולשוחח עם חברים רבים שמאוד חיבבו אותו.

נפילתו של טומש הותירה תדהמה וצער גדול אצל כל ידידיו , מפקדיו וחבריו.

 

דף נופל: לקישור באתר יזכור לחץ כאן

סיפור חייו: לקישור באתר יזכור לחץ כאן

להנצחה באנדרטאות לחץ כאן